Down Kafe

Nerede

Ülkemizde normal insanlardan yalıtılmış şekilde yaşayan 100 bin'in üzerinde down sendromlu bireyin olduğunu biliniyor. Peki siz hiç down sendromlu birisiyle iletişim kurdunuz mu?

 

Onların hepimizin yaşadığı sosyal hayatta normal bir bireymiş gibi yaşamasına tanıklık etmek isterseniz, sizi Belediyemiz ve Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı (ZİÇEV) Mersin Şubesi'nin ortaklığında üretmiş olduğu proje kapsamında açtığımız 'Down Kafe' ye bekliyoruz.

Mersin'de bir ilk olan Down Kafe'de, dönüşümlü olarak her gün 2 Down Sendromlu çocuk görev alıyor.

 

 

 

Hemen belirtelim kafenin menüsünde birbirinden güzel yiyecekler bulunuyor.

 

 

Kafe projemizle down sendromuna dikkat çekmeyi, ve down sendromlu bireylerimizi topluma kazandırmayı amaçlıyoruz. Down Kafe ile ilgili beklentimiz, toplumdaki ön yargıların yok olması yönündedir. Bu projeyle zihinsel engellilerin kendi ayakları üzerinde durabilen, hayatını devam ettirebilen, günlük yaşamda karşılaşılan sorunların üstesinden gelen özel bireyler haline gelmelerini bekliyoruz.

Unutmayın, down sendromuna sahip insanlarda normal insanlarda olduğu gibi 46 değil, 47 kromozom bulunuyor, onlarla iletişime geçtiğinizde bu artı 1 farklılığını ne olduğunu göreceksiniz.

Galeri